Αποχαιρετώντας τα “Βιβλία σε ρόδες”

Οι μαθητές-τριες της Β ΄και Ε΄ τάξης αποχαιρετούν το πρωτοποριακό πρόγραμμα ‘Βιβλία σε ρόδες” που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες στις τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων σε όλη την Ελλάδα. Η συντροφιά των βιβλίων κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς ήταν πραγματικά πολύτιμη!

Τα παιδιά δημιούργησαν τις δικές τους μικρές βιβλιοπαρουσιάσεις με τις ζωγραφιές τους για τα βιβλία που διάβασαν όλο αυτό το διάστημα. Στη συνέχεια τα τοποθέτησαν μέσα στη βαλίτσα για να τα παραλάβει από Σεπτέμβριο κάποιο άλλο σχολείο κάπου στην Ελλάδα, όπως εμείς παραλάβαμε τις αντίστοιχες ζωγραφιές του Δημοτικού Σχολείου Λέρου!

14 Μάη- Η γιορτή της μητέρας

Η  γιορτή της μητέρας, την οποία τιμάμε σήμερα, όπως κάθε χρόνο τη δεύτερη Κυριακή του Μαΐου, έχει ήδη εδώ και χρόνια κλείσει έναν αιώνα. Οι μαθητές-τριες του σχολείου μας δημιούργησαν πολλές κατασκευές για να δείξουν την αγάπη και την εκτίμηση που τρέφουμε προς το πρόσωπο που μας έφερε στη ζωή! Χρόνια Πολλά σε όλες τις μητέρες του κόσμου!