Επίσκεψη στους “Μικρούς Ήρωες”

Το σχολείο πραγματοποίησε επίσκεψη στους “Μικρούς Ήρωες” στη Θεσσαλονίκη, όπου οι μαθητές παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Νέα Ολυμπιακά Αθλήματα” και συμμετείχαν ενεργά σε διάφορα αθλήματα.

20160419_121750  20160419_121912

Μουσικο-αθλητικές εκδηλώσεις

Στα πλαίσια της έκθεσης βιβλίου που διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων πραγματοποιήθηκαν μουσικές και αθλητικές εκδηλώσεις με συμμετοχή των μαθητών-τριών του σχολείου μας.

Μ Α  Μ Α  Βιβλιο

Μ Α 1  Μ Α 2

Μ Α  4 χέρια

Ορεινή Πεζοπορία

Στα πλαίσια του προγράμματος «Ορεινή Πεζοπορία» οι μαθητές της Στ΄τάξης είχαν τη δυνατότητα να εκφρασθούν αισθητικά μέσω της ζωγραφικής, αλλά και βιωματικά με δραστηριότητες στο πεδίο.

Δάσος  Δάσος 1

Δάσος 2  βιωματικο

Παρατήρησε και βρές

Συμμετοχή σε διαγωνισμό της ΣΤ΄ τάξης

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης συμμετείχαν στο σχολικό διαγωνισμό του ΥΠ.Π.Ε. Θ. με θέμα «Σχολικός Αθλητισμός ?Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και Παραολυμπιακά αθλήματα».

Οι μαθητές παρουσίασαν  σε μια ταινία την εμπειρία τους το πώς βίωσαν, ως αθλητές και ως ακροατές, το παραολυμπιακό άθλημα «Goalball».

Ταινία