Αρχείο μηνός Ιουνίου 2016

Εκδηλώσεις για τη λήξη της σχολικής χρονιάς

Στο σχολείο μας στις 13-14-15 Ιουνίου θα πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις για τη λήξη της σχολικής χρονιάς.

Στις 13 Ιουνίου θα γίνει παρουσίαση προγραμμάτων και θεατρική παράσταση στα αγγλικά.

Στις 14 Ιουνίου θα πραγματοποιηθούν αθλητικές και μουσικοχορευτικές εκδηλώσεις.

Στις 15 Ιουνίου θα μας αποχαιρετήσει η Στ΄ τάξη με μια θεατρική παράσταση και θα γίνει παρουσίαση των καινοτόμων προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν στη διάρκεια της χρονιάς.

Ομορφαίνουμε την αυλή

Οι μαθητές της Γ1 τάξης έσπειραν σπόρους κατιφέ, φύτεψαν τα φυτά στην αυλή του σχολείου και στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς τα πότιζαν, τα ξεβοτάνιζαν και τα φρόντιζαν.

Βράβευση μαθητών από τη Μαθηματική Εταιρεία

Οι μαθητές της Ε΄και Στ΄τάξης συμμετείχαν στο διαγωνισμό της Μαθηματικής Εταιρείας «Ο μικρός Ευκλείδης». Διακρίθηκαν και βραβεύτηκαν οι μαθήτριες της Ε΄τάξης Βασδρανίδου Σ. και Κατσαρού Σ. και οι μαθητές της Στ΄τάξης Ιορδανίδου Κ., Ιγνατιάδης Γ., Μαυροκεφαλίδης Σ. και Χατζηαντωνίου Η.

Επίσκεψη στη Φάρμα Κουκάκη

Στις 8 Ιουνίου οι Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεις του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Φάρμα Κουκάκη. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από τον κ.Κουκάκη για την παραγωγή γάλακτος, τη διαδικασία παστερίωσης, τον τρόπο παραγωγής γιαουρτιού και άλλων γαλακτοκομικών προϊόντων. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τη φάρμα με τις αγελάδες και ενημερώθηκαν για τον τρόπο εκτροφής των ζώων.

100_1136  100_1140

«Λέμε όχι στη βία και στο ρατσισμό» Γ2

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 ασχολήθηκαν με το πρόγραμμα: «Με τη φιλία και τη συνεργασία, λέμε όχι στο ρατσισμό και στη βία». Μερικές από τις δραστηριότητες ήταν να λύσουν κρυπτόλεξο με τα συναισθήματα, να ζωγραφίσουν και να  γράψουν ποιήματα γι’ αυτά. Ακόμα αποτύπωσαν σε αφίσες τι σημαίνει, κατά τη γνώμη τους, αποδοχή της διαφορετικότητας.

P1000094  P1000098

P1000101  P1000102

P1000107  P1000109

Παρουσίαση Σχολικών Προγραμμάτων

Την Παρασκευή 10 Ιουνίου το σχολείο δε θα λειτουργήσει. Οι εκπαιδευτικοί θα συμμετέχουν σε εκδήλωση στο Κιλκίς όπου θα παρουσιάσουν τα προγράμματα που υλοποιήθηκαν κατά τη φετινή σχολική χρονιά στο σχολείο μας.

Αφίσα Πάρης Ιούνιος 2016