Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου – Θεματικό Δίκτυο Ασφάλεια στο Διαδίκτυο.

Με αφορμή την Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου (7-2-2017)  και στο πλαίσιο του Δικτύου Ασφάλεια στο Διαδίκτυο πραγματοποιήθηκαν  δύο παρουσιάσεις για τις τάξεις Α΄-Β΄-Γ΄ και  Δ’-Ε΄-Στ΄ αντίστοιχα, από την  Ζαφειριάδου Αικατερίνη  εκπαιδευτικό Πληροφορικής.

20170209_130058[1]20170209_130045[1]

Γιορτή Χριστουγέννων

Σε μια ζεστή και κατάμεστη αίθουσα πραγματοποιήθηκε η γιορτή των Χριστουγέννων στο σχολείο μας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄τάξης παρουσίασαν  το ιστορικό της γέννησης του Χριστού.

Οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄τάξης τραγούδησαν στα Αγγλικά τα τραγούδια ? Santa Claus is coming to town?  και  ?Jingle bells?.

DSCN4444

Οι  μαθητές και οι μαθήτριες της  Α΄ τάξης παρουσίασαν το θεατρικό  « Τα κάλαντα και η δεσποινίς Αμαλία».

DSCN4449

Οι  μαθητές και οι μαθήτριες της  Ε΄ τάξης τραγούδησαν   Γερμανικά κάλαντα :  ? Kling Glockchen ?? και   « ο Tannenbaum ».

DSCN4462

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης παρουσίασαν  το θεατρικό « Πώς γλίτωσε μια πρωτοχρονιά».

DSCN4471

Οι μαθητές της Δ΄ τάξης τραγούδησαν τα ποντιακά κάλαντα της Πρωτοχρονιάς.

Την γιορτή μας τίμησαν με την παρουσία τους οι επίσημοι προσκεκλημένοι μας

ο Διευθυντής Εκπαίδευσης κ. Παπαδόπουλος Άρης,

ο Σχολικός Σύμβουλος της 2ης Σχολικής Περιφέρειας Π.Ε. Κιλκίς κ. Παπαδόπουλος Πάρης

και ο τ. Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου Ν. Σάντας Σιούτης Κωνσταντίνος.

DSCN4450

Συμμετοχή του σχολείου μας στο Δίκτυο Τοπικής Ιστορίας: Το Κιλκίς στην τροχιά του χρόνου.

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΝΕΑΣ ΣΑΝΤΑΣ ΚΙΛΚΙΣ – ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΖΩΗΣ

Το παλιό κτίριο του Δημοτικού Σχολείου Νέας Σάντας Κιλκίς αποτελεί ένα μνημείο  για την τοπική ιστορία και πληροί τις προϋποθέσεις  για να στεγάσει το Μουσείο Σχολικής Ζωής. Η πρώτη αναφορά και φωτογραφία που έχουμε για την ανέγερσή του είναι το 1927, λίγα χρόνια μετά την εγκατάσταση των προσφύγων της Σάντας του Πόντου, στο χωριό Ν. Σάντα Κιλκίς.                                                                                                                                                          Σκοπός της ίδρυσης του Μουσείου είναι η διατήρηση και δημοσιοποίηση των υλικών και άυλων διαστάσεων της Εκπαίδευσης στο πέρασμα των χρόνων. Η Έκθεση περιλαμβάνει συλλογές βιβλίων αναγνωστικών, πατριδογνωσίας, εγκυκλοπαιδειών καθώς και  εποπτικών μέσων, σφραγίδων, φωτογραφιών και αντικειμένων που ήταν απαραίτητα για την εκπαιδευτική διαδικασία τα παλαιότερα χρόνια.