ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΑΠΟΥΣΙΕΣ

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ  ΑΠΟΥΣΙΑΣ  ΜΑΘΗΤΩΝ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες

Σας ενημερώνουμε ότι λόγω των ειδικών υγειονομικών συνθηκών που επικρατούν, σε περίπτωση απουσίας μαθητή-μαθήτριας από τη σχολική μονάδα για την επιστροφή του απαιτείται:

α) Προσκόμιση ιατρικής γνωμάτευσης εάν ο μαθητής- μαθήτρια έχει εμφανίσει ένα από τα παρακάτω συμπτώματα τα οποία είναι συμβατά με τον κορονοϊο COVID-19  βάση των οδηγιών του ΕΟΔΥ:

• Πυρετός
  • Βήχας
  • Δυσκολία στην αναπνοή, δύσπνοια
  • Μυαλγίες
  • Ρίγος
  • Πονοκέφαλος
  • Καταβολή δυνάμεων
  • Δυσκαταποσία
  • Απώλεια γεύσης ή και οσμής
  • Ναυτία – Έμετος
  • Κοιλιακός πόνος, διάρροια

β) Προσκόμιση υπεύθυνης δήλωσης του γονέα- κηδεμόνα, εάν το παιδί απουσιάσει  για οποιονδήποτε άλλο λόγο, η οποία θα αιτιολογεί την απουσία αυτή.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του Δημοτικού Σχολείου Νέας Σάντας

Πρόσκληση σε διαδικτυακή ενημέρωση για τη χρήση μάσκας

Σας γνωστοποιούμε την πρόσκληση σε διαδικτυακή ενημέρωση για τη χρήση μάσκας από την Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Για λεπτομέρειες κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

ΧΡΗΣΗ ΜΑΣΚΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΑΓΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2020-2021

Αγαπητοί Γονείς κ Κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με τη νέα διευκρινιστική εγκύκλιο του Υπουργείου Παιδείας, τη Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου 2020 οι μαθητές και οι μαθήτριες θα προσέλθουν στις 8:15 και θα παραμείνουν μέχρι την τέλεση του αγιασμού  στις 11: 15 π.μ. και κατόπιν οι μαθητές /τριες θα αποχωρήσουν.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο δε θα γίνουν μαθήματα και το πρόγραμμα θα περιλαμβάνει τα παρακάτω:

• Επεξήγηση και συζήτηση για πιστή εφαρμογή των κανόνων καθαριότητας και υγιεινής και λοιπών μέτρων προστασίας και πρόληψης βάσει των σχετικών οδηγιών του ΕΟΔΥ
  • Εμβάθυνση επί του περιεχομένου του έντυπου ενημερωτικού υλικού.
  • Διανομή μάσκας ανά μαθητή
  • Έμφαση στην ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας
  • Ενημέρωση για το ωρολόγιο πρόγραμμα της εβδομάδας
  • Διανομή των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς

Προσοχή: Οι μαθητές θα πρέπει να προσέλθουν με τη  σχολική τους τσάντα  και να φορούν τη μάσκα κατά την είσοδο τους στο σχολείο.

Διευκρινίσεις: α) Οι Γονείς και Κηδεμόνες δεν επιτρέπεται να εισέλθουν στη σχολική μονάδα. Για την είσοδο στο σχολείο θα πρέπει να έχει  προηγηθεί συνεννόηση με τον Διευθυντή ή τον Υπεύθυνο εκπαιδευτικό της τάξης,  β) Λόγω μη λειτουργίας κυλικείου οι μαθητές/τριες θα πρέπει να έχουν μαζί τους φαγητό και νερό.

Καλή αρχή και καλή δύναμη σε όλες και όλους!

Λόγω των τελευταίων εξελίξεων η κατάσταση είναι ρευστή. Παρακαλείσθε να παρακολουθείτε την ιστοσελίδα του σχολείου για νεότερες ανακοινώσεις κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου.

ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε ότι ο καθιερωμένος αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 14/9/2020 και ώρα 11:00 π.μ. Το λεωφορείο του Παντελεήμονα θα ξεκινήσει στις 10:45 π.μ. και θα αναχωρήσει από τη Ν. Σάντα στις 11:45π.μ.