Εργαστήρια Δεξιοτήτων Α’ τάξη.  «Τα δικαιώματα των παιδιών»

Οι  μαθητές  και  οι  μαθήτριες  της  Α΄  τάξης  ολοκλήρωσαν  το  πρόγραμμα  του  θεματικού  κύκλου  Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ, ¨ Τα δικαιώματα των παιδιών¨. Οι μαθητές-τριες  μυήθηκαν στην έννοια του δικαιώματος μέσα από την αντιδιαστολή των αναγκών και επιθυμιών. Έμαθαν να αναγνωρίζουν και να σέβονται τα ανθρώπινα δικαιώματα στην καθημερινή τους ζωή, να έχουν αίσθηση της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, της αξίας του εαυτού και των άλλων.

Η δραστηριότητα επεκτάθηκε και στο μάθημα ΤΠΕ, όπου τα παιδιά έφτιαξαν από μια ζωγραφιά με θέμα “Δικαίωμα στη χαρά”. Οι ζωγραφιές ζωντάνεψαν και χορεύουν σ’ ένα βίντεο.

Πρόγραμμα  ΠΡΟ. ΘΕ. ΣΥ  Α΄ΤΑΞΗ

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ά τάξης συμμετείχαν στο πρόγραμμα  Προώθησης Θετικών Συμπεριφορών ΠΡΟ.ΘΕ.ΣΥ και δημιούργησαν εικαστικά έργα και κατασκευές.

Συμμετοχή σε μαθητικό διαγωνισμό

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Ε΄& ΣΤ΄ τάξεων συμμετείχαν στον μαθητικό διαγωνισμό που διοργάνωσαν ο Δήμος Κιλκίς και η Ιερά Μητρόπολη Πολυανής και Κιλκισίου για το σχολικό έτος 2021-2022.

Ο Μαθητικός Διαγωνισμό Ζωγραφικής και Δοκιμίου για τους μαθητές και τις μαθήτριες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Κιλκίς είχε θέμα: «100 χρόνια από τη Μικρασιατική τραγωδία».

Το σχολείο μας συμμετείχε με δεκατρία έργα.

Ημερήσια εκδρομή στο Μουσείο Πέλλας

Η σχολική μας κοινότητα επισκέφθηκε το Μουσείο Πέλλας στις 27 Μαΐου 2022 σε μια βιωματική επαφή με τα αρχαιολογικά στοιχεία που παρέχουν τα μνημεία της Μακεδονικής Πρωτεύουσας.

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα ΠΡΟΘΕΣΥ – Δ΄ τάξη

Αρχικά συζητήσαμε για τους Κανόνες Θετικής Συμπεριφοράς, τους τρόπους συμπεριφοράς και εστιάσαμε στην ευγένεια με τη βοήθεια πάντα των διαφανειών.

Στη συνέχεια είδαμε τη διαφάνεια με τις εκφράσεις επιβράβευσης και ανέφεραν οι μαθητές/τριες και άλλες παρόμοιες εκφράσεις

Στο τέλος ζωγραφίσαμε από ένα παιδάκι και γράψαμε εκφράσεις ευγένειας που χρησιμοποιούμε ή θα μπορούσαμε να χρησιμοποιούμε καθημερινά

Ενδοσχολική Επιμόρφωση – ΤΠΕ

Εκδηλώσεις Ολυμπακής Εβδομάδας

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων του προγράμματος για την Ολυμπιακή εβδομάδα υλοποιήθηκαν από 16 – 20 Μαΐου 2022 ένα σύνολο δράσεων που αναδεικνύουν τη μορφωτική και εκπαιδευτική αξία των Ολυμπιακών Αγώνων

Ενδοσχολική επιμόρφωση & ΤΠΕ.

Στο πλαίσιο της ενδοσχολικής επιμόρφωσης υλοποιήθηκε σεμινάριο σχετικά με τα εργαλεία πολυμεσικού υλικού και την λειτουργία της Ιστοσελίδας του σχολείου (wordpress).

Η επιμόρφωση έγινε στο εργαστήριο της πληροφορικής με εισηγητή τον Παναγιώτη Ραφαηλίδη – Υπεύθυνο του Εργαστηρίου Πληροφορικής του Δημοτικού Σχολείου Νέας Σάντας από της 13:30 μ.μ. – 14:30 μ.μ. στις 12 και 13 Απριλίου 2022