Συμμετοχή στον μαθητικό διαγωνισμό “The power of friendship” – European School Radio

Αγαπητές/οι Γονείς και Κηδεμόνες, μαθητές και μαθήτριες το σχολείο μας, το Δημοτικό Σχολείο Νέας Σάντας Κιλκίς, συμμετείχε και φέτος στον μαθητικό μουσικό διαγωνισμό του European School Radio με θέμα ‘ The power of friendship” ( Η Δύναμη της Φιλίας )! Το σχολείο έλαβε μέρος στην κατηγορία “Τραγούδι” με τον τίτλο ‘True friends are forever’ ( Οι αληθινοί φίλοι είναι για πάντα)!Η ψηφοφορία των ακροατών έχει αρχίσει και θέλουμε την ψήφο σας!!! Ο σύνδεσμος για την ψηφοφορία είναι ο ακόλουθος;https://vote.europeanschoolradio.eu/vote Στα φίλτρα πρέπει να  εμφανίζεται μόνο η λέξη Δημοτικό (“βγάλτε” τα υπόλοιπα φίλτρα). Στην ταξινόμηση επιλέξτε : Με ID Αύξουσα ! Το νούμερο της συμμετοχής μας είναι το 9521. Πατήστε απλά την καρδούλα για like !Καλή ακρόαση!!! Ευχαριστούμε πολύ!!!!

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα “Ήρωας του Διαδικτύου”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετέχουν σε δράσεις του εκπαιδευτικού προγράμματος ώστε με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών να καταστούν λογικοί και υπεύθυνοι χρήστες του διαδικτύου.

Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων ενημερώθηκαν για την “Ασφάλεια στο Διαδίκτυο” στις 6 Φεβρουαρίου ενώ οι εκπαιδευτικοί επιμορφώθηκαν για τις τελευταίες εξελίξεις στο παραπάνω αντικείμενο.

Ευχαριστήριο –

Οι εκπαιδευτικοί και μαθητές/τριες ευχαριστούν την εταιρεία ΦΑΙΔΩΝ Α.Ε. – Βιομηχανία Ζαχαροπλαστικής για την προσφορά κερασμάτων στα μέλη της σχολικής κοινότητας κατά την εορτή των Τριών Ιεραρχών.

Εθελοντική δράση

Οι εκπαιδευτικοί, μαθητές/τριες, γονείς και κηδεμόνες συγκέντρωσαν ρούχα και οικιακό εξοπλισμό για ενίσχυση ευάλωτων κοινωνικών ομάδων.

Οι ωφελούμενοι δέχθηκαν τη προσφορά και ευχαρίστησαν όλους τους συμμετέχοντες.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Οικολογικά σχολεία

Οι μαθητές /τριες της Στ1 τάξης στο πλαίσιο της συμμετοχής της σχολικής μονάδας στο Δίκτυο “Οικολογικά Σχολεία” μελετούν, μαθαίνουν και εφαρμόζουν γνώσεις σχετικά με την προστασία του περιβάλλοντος. Σε αυτή τη διαδικασία η προσέγγιση γίνεται μέσα από διάφορα γνωστικά αντικείμενα.

Δημιουργία ιστορίας στην οπτική γλώσσα προγραμματισμού scratch με αντικείμενο την ανακύκλωση.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Οικολογικά σχολεία

Οι μαθητές και οι μαθήτριες στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων συνεργάστηκαν για τη δημιουργία του μηνύματος επικοινωνίας με στόχο την επικοινωνία της δράσης του σχολείου μας σχετικά με την ανακύκλωση.

Δικαιολογητικά για τη μετακίνηση μαθητών

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες, όσοι μαθητές/τριες είχαν δικαίωμα μεταφοράς στους μήνες (Οκτώβριο – Νοέμβριο) δικαιούνται οικονομική αποζημίωση διότι μεταφέρθηκαν με ίδια μέσα (για τα αδέλφια θεωρείτε πως εκτελείται ένα δρομολόγιο).

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την οικονομική αποζημίωση των δικαιούχων γονέων που μεταφέρουν τα παιδιά τους με ίδια μέσα είναι τα ακόλουθα:

1. Αίτηση του γονέα προς το σχολείο φοίτησης

2. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης

3. Φωτοτυπία Ταυτότητας

4. Η Υπεύθυνη Δήλωση θεωρημένη στα ΚΕΠ για το γνήσιο της υπογραφής ή εκτυπωμένη από το GOV.GR

5. Φωτοτυπία της πρώτης σελίδας βιβλιαρίου τράπεζας, στην οποία να φαίνεται το όνομα του δικαιούχου γονέα και ο ΙΒΑΝ (κατά προτίμηση Τράπεζας Πειραιώς γιατί οι άλλες τράπεζες ενδεχομένως να χρεώνουν με έξοδα εμβάσματος).

6. Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας (πρόσφατο έντυπο λογαριαριασμού ΔΕΗ, ΟΤΕ, Ύδρευσης κτλ)

7. Βεβαίωση ΑΦΜ

Παρακαλούμε για άμεση κατάθεση των δικαιολογητικών σύμφωνα με τις παραπάνω επισημάνσεις το αργότερο έως τις 20/12/2023.

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Οικολογικά Σχολεία

Οι μαθητές / τριες της Γ΄ τάξης στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων και στην ενότητα Περιβαλλοντική εκπαίδευση γνωρίζουν βιωματικά την έννοια της αποικοδόμησης των υλικών και κατά πόσο αυτή έχει επιπτώσεις στο περιβάλλον.

IMG_20231207_124954
IMG_20231207_125044
IMG_20231207_124940

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ ΜΠΟΥΚΑΛΙΩΝ

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριες της Γ΄τάξης που εκτελούν το εθελοντικό τους έργο τους στην σχολική μας μονάδα, ως ομάδα ανακύκλωσης των πλαστικών μπουκαλιών.

IMG_20231207_123911
IMG_20231207_124025