ΘΕΜΑ: Οδηγίες προς τους μαθητές για την έναρξη λειτουργίας των σχολικών μονάδων σχετικά με τον covid19

Χρήση μάσκας

• Η χρήση μάσκας είναι προαιρετική.
  • Μετά την επιστροφή από νόσηση, η χρήση διπλής μάσκας ή μάσκας υψηλής προστασίας,  είναι υποχρεωτική για πέντε (5) ημέρες

Σε περίπτωση εμφάνισης συμπτωμάτων

• Εάν αυτό συμβεί στο σχολείο:
    • Ενημερώνεται άμεσα ο γονέας/κηδεμόνας για την παραλαβή του/της μαθητή/τριας
    • Ο/η μαθητής/τρια απομονώνεται άμεσα, σε προκαθορισμένο (καλά αεριζόμενο) ειδικά διαμορφωμένο χώρο, και φοράει απλή χειρουργική μάσκα.
    • Τηρούνται όλα τα μέτρα υγιεινής από τον/την μαθητή/τρια και από το/τα άτομο/α που το φροντίζουν
    • Ο/Η μαθητής/τρια μετά την αποχώρηση από το σχολείο συστήνεται να πραγματοποιήσει  εργαστηριακό διαγνωστικό έλεγχο (rapid test ή PCR).Εν αναμονή του αποτελέσματος ο μαθητής παραμένει σε απομόνωση στο σπίτι ενώ το υπόλοιπο σχολείο συνεχίζει κανονικά τη λειτουργία του.
  • Σε περίπτωση θετικού αποτελέσματος
  • Ο γονέας/κηδεμόνας ενημερώνει τη σχολική μονάδα και ο/η μαθητής/τρια παραμένει σε απομόνωση για πέντε (5) ημέρες από την ημέρα του θετικού εργαστηριακού ελέγχου. Ως ημέρα μηδέν (0) θεωρείται η ημέρα λήψης της θετικής εργαστηριακής διάγνωσης. Ο/Η μαθητής/τρια πρέπει να απέχει και από κάθε εξωσχολική δραστηριότητα κατά τη διάρκεια της απομόνωσής του. Το υπόλοιπο σχολείο συνεχίζει κανονικά τη λειτουργία του.
  • Ο/Η μαθητής /τρια επιστρέφει στο σχολείο χωρίς την επίδειξη αρνητικού αποτελέσματος (rapid test) με την  υποχρεωτική όμως χρήση μάσκας υψηλής προστασίας (Ν95 ή ΚΝ95 ή FFP2 ή διπλής μάσκας ) για πέντε ημέρες από την ημερομηνία λήξης της απομόνωσης  εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα ή τα συμπτώματα έχουν βελτιωθεί αρκετά και δεν εμφανίζει πυρετό για ένα 24ωρο χωρίς τη χρήση αντιπυρετικού. Εάν ο πυρετός επιμένει συστήνεται παράταση της απομόνωσης.
  • Σε περίπτωση αρνητικού αποτελέσματος
  • Ο/Η μαθητής/τρια επιστρέφει στο σχολείο μετά την πάροδο τουλάχιστον 24ωρών από την πλήρη υποχώρηση του πυρετού (χωρίς τη λήψη αντιπυρετικού) και των υπόλοιπων συμπτωμάτων.
  • Εάν η εκδήλωση συμπτωμάτων συμβεί εκτός του χώρου του σχολείου:
    • Ο/η μαθητής/τρια παραμένει στο σπίτι και ειδοποιείται η σχολική μονάδα με ευθύνη των γονέων/κηδεμόνων και ακολουθεί την παραπάνω διαδικασία.