Το σχολείο μας σήμερα μύρισε κρέπες!

Μμμμ…! Τι μυρωδιά, τι νοστιμιά!

Σήμερα λοιπόν, στην ώρα των Γαλλικών φτιάξαμε και φάγαμε κρέπες!

Νωρίτερα, είχαμε μάθει για το έθιμο της κρέπας (οι Γάλλοι φτιάχνουν και τρώνε κρέπες όλο τον χρόνο αλλά κυρίως για να γιορτάσουν την Υπαπαντή του Χριστού στις 2 Φεβρουαρίου) ζωγραφίσαμε και φτιάξαμε ωραίες αφίσες και μάθαμε τα μυστικά της συνταγής της.

Αποφασίσαμε να φέρουμε όλα τα υλικά και η κυρία των Γαλλικών να φέρει τα εργαλεία και τις κρεπιέρες.

Ετοιμαστήκαμε, οργανωθήκαμε και ξεκίνησε μια όμορφη εμπειρία!

Κάναμε μικρές ομάδες που ετοίμαζαν τη ζύμη, σέρβιραν και βέβαια συγχρόνως τρώγαμε.

Οι κρεπιέρες πήραν φωτιά και η κυρία δεν προλάβαινε να ψήνει και να βγάζει τους μικρούς στρόγγυλους «ήλιους»!

Κατά τον μεσαίωνα  στην Γαλλία, η κρέπα με το στρογγυλό της σχήμα και το κίτρινό της χρώμα συμβόλιζε τον ήλιο και την άνοιξη.

Πραγματικά μάθαμε,  απολαύσαμε ένα «ζωντανό» μάθημα και γυρίσαμε σπίτια μας με τη γεύση της γλυκιάς κρέπας στο στόμα!

Και του χρόνου!!!!!

Οι μαθητές της Ε’ τάξης Γαλλικών του Δημ. Σχολείου Ν. Σάντας   19/4/2018